Czego uczy nas życie w podróży?

Dzisiaj mijają dokładnie dwa miesiące odkąd wyruszyłyśmy w podróż. W związku z tym pomyślałam, że powinnam napisać o tym, czego uczy nas życie w drodze.

Przede wszystkim jest to wdzięczność.

Wdzięczność za to, co mamy. Za to, czym obdarował nas los przy urodzeniu. Za wspaniałą rodzinę i za cudownych przyjaciół. Za wszystkie wykorzystane przed nas szanse (jedne lepiej, inne gorze) i za podjęte decyzje, które doprowadziły nas właśnie tu, gdzie dziś jesteśmy. Nie zamieniłybyśmy tego na nic innego.

Podróż uczy nas także szacunku do drugiego człowieka i jego słabości.

Nigdzie indziej nie udało nam się doświadczyć takiej walki z samym sobą, jak podczas pobytu tutaj w Azji Południowo-Wschodniej. Co ważniejsze, z chęcią podejmujemy ją wciąż na nowo każdego dnia. Nikt nie jest idealny i jesteśmy tego świadome bardziej niż kiedykolwiek, dlatego też staramy się nie oceniać napotykanych na naszej drodze ludzi, a raczej zrozumieć otaczającą nas rzeczywistość, która przecież tak bardzo różni się od codzienności w Polsce.

Jest to również pewność siebie.

W tym punkcie chodzi mi o poleganie na swoich instynktach i zaufanie do samego siebie. Jeśli czegoś nie chcemy robić i mamy co do tego złe przeczucia, to po prostu tego nie robimy. Nigdy nie działamy wbrew sobie. Banalne, ale jednak nie takie oczywiste dla wszystkich.

I chęć samodoskonalenia.

Życie w drodze uczy nas przede wszystkim tego, że jest jeszcze tak wiele do przeżycia, że jest jeszcze tak wiele do zobaczenia i tak wiele do zrozumienia, a im więcej wydaje nam się, że wiemy, tym więcej stawiamy przed sobą pytań. W związku z tym z okazji naszej drugiej ,,miesięcznicy” w podróży, chciałabym, abyście życzyli nam, byśmy znalazły odpowiedzi na te wszystkie znaki zapytania, które pojawiają się w naszych głowach co krok, bo to właśnie one sprawiają, że wciąż idziemy do przodu. Nawet jak czasami zdarza nam się upaść.

M.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *